I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BLACKOUT udał się w stu procentach!

m225-26 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego BLACKOUT. Wydarzenie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Wołomina, bowiem spektakle teatralne cieszą się w naszym mieście ogromną popularnością. Mamy również świetne warunki do tego, by angażować się w działania teatralne!

W ramach tej inicjatywy, do konkursu zgłosiło się 20 teatrów z całej Polski. Spośród wszystkich grup jury wyłoniło 10 grup zakwalifikowanych do festiwalu. Poziom wszystkich zgłoszeń był bardzo wysoki, stąd trudność w podjęciu tej decyzji. Festiwal składał się z wielu części: konkursu na najlepszy spektakl, konkursu na najlepszą etiudę zintegrowaną, zmagań o nagrody w kategoriach: najlepszy aktor, aktorka oraz najlepszy scenariusz. Te dwa dni obfitowały we wszelkie zabawy tą dziedziną sztuki. Cel etiudy zintegrowanej oraz wzajemnych zapowiedzi (każdy teatr miał za zadanie zapowiedzieć jeden spektakl kolegów/koleżanek z konkurencyjnych grup) to integracja oraz odkrycie plusów w pół improwizowanych scenek! Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ z tych zapowiedzi wyszły świetne mini spektakle. Teatry miały niewiele czasu na przygotowanie zapowiedzi, ale to nie było dla nich żadną przeszkodą! Taka zabawa pozwoliła lepiej się poznać oraz podpatrzeć jak działają inne teatry.

W ramach festiwalu mieliśmy okazję obejrzeć 11 spektakli następujących teatrów: Teatr Amatorski PaTaTaj „Rodzina idealna” – gościnnie, Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza „Parady”, Teatr kloszART „Samotnik”, Teatr przy Fabryczce „PIF-PAF! Jesteś trup!”, Teatr Graciarnia „Niktowie”, Hundred Monkeys „Cienie”, Kompania Teatralna MAMRO „Epopeja”, Teatr Park „Bam”, Teatr Precedens 11 „Bal w Operze”, Teatr Ex Machina „Nowe wyzwolenie”, Teatr Krzesiwo „Gramy o wszystko” oraz etiudy konkursowe grup: Mickiewicza, Wyspiańskiego, Gombrowicza, Słowackiego.

Gościliśmy w Wołominie teatry z Krakowa, Rzeszowa, Siedlec, Olsztyna, Wołomina, Warszawy. Wszyscy goście byli pod wrażeniem luźnej i miłej atmosfery, organizacji oraz ciepłego i profesjonalnego przyjęcia. Publiczność również nie zawiodła i licznie brała udział w proponowanych spektaklach.

Zmagania teatrów oceniało jury w składzie: Dr Magdalena Zaorska – przewodnicząca. Pani Magdalena jest wykładowcą w Instytucie Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W latach 1998-2014 wykładowca Elementarnych zadań aktorskich w Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. Wykształcenie: aktor teatru dramatycznego i filmu, doktor historii sztuki, specjalność: sztuka teatralna. Od lat prowadzi badania w obrębie kształcenia aktora, ze szczególnym uwzględnieniem „systemu” Stanisławskiego. Spektakle oceniał także – Radosław Lubiak, który urodził się i przez wiele lat mieszkał w Wołominie, gdzie przez długi czas związany był z amatorskim ruchem teatralnym. Miłośnik teatru i jego historii. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, obecnie doktorant teatrologii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się politycznymi uwarunkowaniami teatru w czasach PRL. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury. Nie wierzy w życie pozateatralne. Trzecim członkiem jury był Paweł Dobek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Laureat Nagrody Łódzkich Dziennikarzy oraz „Najbardziej Elektryzujący Aktor” na 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Obrady powyższej komisji pełne były dyskusji i odmiennych zdań, co świadczy o różnorodności spektakli konkursowych. W jednym temacie byli absolutnie zgodni: to był wyjątkowy festiwal. Wyjątkowy ze względu na grupy, publiczność, wolontariuszy, gospodarzy… Wyjątkowy także ze względu na atmosferę i formę. Przyznali, że wszystkie spektakle zdobyły uch całkowitą uwagę.

Świat poza sceną również był bardzo wciągający i owocny! W wielu miejscach MDK grupy ćwiczyły etiudy, w innych toczyły się dyskusje, w jeszcze innych próby, na dworze (pogoda dopisała rewelacyjnie!) panował relaks a w całym tym twórczym chaosie krążył Piotr Stawski (Dyrektor Artystyczny festiwalu) ze swoją kamerą i uwieczniał wszystkie wyjątkowe momenty i komentarze!

Miejski Dom Kultury przez całe dwa dni wypełniony był kreatywnymi ludźmi, których dzieli wspólna pasja: teatr. Dziękujemy im wszystkim za stworzenie absolutnie rodzinnej atmosfery! Nie dało się odczuć żadnej konkurencji, złych emocji czy nerwów.

Wyniki festiwalu ogłoszono przed koncertem Katarzyny Groniec, który w sposób rewelacyjny podsumował i zamknął I Ogólnopolski Festiwal BLACKOUT. Nagrody wręczyło jury z Panią Wiceburmistrz Wołomina Elżbietą Zbieć oraz Panią Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Wołominie. Katarzyna Groniec jest wyjątkową wokalistą, mistrzynią interpretacji. W projekcie „ZOO” wykorzystuje utwory Agnieszki Osieckiej pokazując aranżacje, które porywają publiczność i przenoszą w świat pełen skrajnych emocji. Koncert zgromadził tłumy fanów, co pokazała sprzedaż płyt, wszystkie egzemplarze rozeszły się w błyskawicznym tempie.

Wyniki konkursu:

Wyróżnienia:

1. Najlepsza aktor SEWERYN NOWICKI z TEATRU PRZY FABRYCZCE

za rolę „JOSHA” w spektaklu „PIF-PAF! Jesteś trup!”

przyznano nagrodę w wysokości 150 zł

2. Najlepsza aktor MICHAŁ ORCHOWSKI z Teatru KRZESIWO

za rolę w spektaklu „Gramy o wszystko”

przyznano nagrodę w wysokości 150 zł

3. Najlepsza aktorka ALEKSANDRA GAJEK z Teatru PARK

za rolę „ELŻBIETY BAM” w spektaklu „Bam”

przyznano nagrodę w wysokości 300 zł

3. Wyróżnienie za zespołowość oraz dbałość o kulturę słowa dla teatru STUDIO TEATRALNE IM. JACKA WOSZCZEROWICZA

przyznano nagrodę w wysokości 300 zł

4. Najlepszy spektakl autorski (najlepszy scenariusz) „Gramy o wszystko” teatru KRZESIWO

przyznano nagrodę w wysokości 300 zł

Nagrody główne:

1. III Nagroda dla Teatru KOMPANIA TEATRALNA MAMRO

za spektakl „Epopeja”

Przyznano nagrodę w wysokości 600 zł

2. II Nagroda dla Teatru kloszART

za spektakl „Samotnik”

Przyznano nagrodę w wysokości 1000 zł

3. I Nagroda dla Teatru GRACIARNIA

za spektakl „Niktowie”

Przyznano nagrodę w wysokości 1200 zł

Nagrodę Grand Prix w wysokości 2000 zł przyznano Teatrowi PARK

za spektakl „Bam”

Najlepsza etiuda zintegrowana: GRUPA GOMBROWICZA (Justyna Głuchowska, Mateusz Kubicki, Oliwia Tur, Kamila Mokrzycka, Filip Łach, Natalia Janiuk, Joanna Męczyńska, Adam Zakrzewski). Grupa przedstawiła etiudę pt. „Proces tworzenia”.

Gratulujemy!

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim partnerom bez których ten festiwal nie osiągnąłby takiego sukcesu. Dziękujemy Mazowieckiemu Instytutowi Kultury za wsparcie w organizacji oraz podarowanie biletów do Teatru Mazowieckiego dla najlepszej grupy etiudowej. Dziękujemy Teatrowi PaTaTaj, ich pomoc była wyjątkowa i niezastąpiona! Dziękujemy patronom medialny: Radio Kampus, Radio Praga – audycja Inspektor Afisz, Radio FaMa, Życie Powiatu na Mazowszu. Dziękujemy za pomoc w promocji wydarzenia i obecność na festiwalu.

Cieszymy się, że miasto Wołomin może pochwalić się I Ogólnopolskim Festiwalem i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, starając się tym samym udoskonalać formułę tego wydarzenia!